és egy kis segítség, hogy hogyan tartsd meg a követőidet…

Mielőtt egy termékkel vagy szolgáltatással betörnél a piacra, mindenképp meg kell határoznod a célcsoportot, akinek szánod. Ezt bizonyára mindenki tudja, aki kicsit is jártas a marketingben. Azonban ez nem olyan egyszerű, mint amilyennek először tűnik. Mindegy hány éve vagy jelen az üzleti világban, felmerülhet a kérdés benned, hogy mégis ki a te célcsoportod? Kinek akarsz eladni? A válasz pedig korántsem egyértelmű, ugyanis nincs olyan termék vagy szolgáltatás, amire mindenkinek szüksége van. Sok buktatója lehet, ha rosszul választod meg a célcsoportot, a céged könnyen veszteségessé válhat. Akkor tudod meghatározni pontosan a célpiacodat, ha meg tudod mondani, ki neked a tökéletes vásárló.

Amíg nincs fogalmad arról, hogy neked ki lenne az ideális vevő, könnyen eshetsz olyan hibába, hogy nem a megfelelő célközönségnek kommunikálsz a termékedről, szolgáltatásodról, ez pedig elfecsérelt idő és marketingtevékenység. Miután megvan a számodra megfelelő vevőkör, jóval könnyebben tudod megszólítani, a kommunikációd és hirdetéseid célzottá válnak, így az erre fordított költségeid is alacsonyabbak lesznek.

Fontos, hogy jegyezz fel minden elképzelést, a számodra ideális vásárlóról! Ez sokat segíthet neked a későbbiekben is. Két fontos részből kell, hogy álljon egy ilyen „dokumentum”:

ITT A SEGÍTSÉG, HOGYAN TUDOD TÖKÉLETESEN MEGHATÁROZNI AZ IDEÁLIS VÁSÁRLÓDAT

Egy szárazabb részből, ami a demográfiai adatokat tartalmazza, és egy olyan részből, amiben kitérsz arra, hogy milyen problémát oldasz meg a termékeddel vagy szolgáltatásoddal; milyen félelmeid vannak ezzel kapcsolatban és, hogy mi az az eredmény, amitől a vevőd már elégedett.

Celcsoport meghatározás

– Az első részen belül részletesen térj ki minden demográfiai adatra. (Például: név, elérni kívánt korosztály, lakhely, családi állapot, átlag jövedelem, foglalkozás, munkahely, stb.) A földrajzi elhelyezkedés kiválasztása is nagyon fontos. Tudnod kell, hogy hol szeretnél eladni. Győrben? Az ország egész területén? Külföldre terjeszkednél? Fontos eldönteni ezt, hiszen ez alapján tudod meghatározni, hogy milyen módon akarod elérni a célpiacodat, valamint ez alapján a demográfiai adatok gyűjtését is szűkítheted a helyszínre. Ezek az adatok fogják megadni a tökéletes vevőd „vázát”.

– A második részben fejtsd ki jobban, hogy mi a kiindulási pont és milyen problémára adsz megoldást. Ha ezt meg tudod fogalmazni, erős eszköz lesz a kommunikációd során, hiszen ha fel tudod térképezni a problémát, akkor a megoldást is tudni fogod rá, így erre is építheted majd a hirdetéseidet és a marketingedet.

Legfontosabb szempontok, ami alapján kiválaszthatod a számodra megfelelő célcsoportot

– A célcsoportodat demográfiai alapú meghatározása: nőknek, férfiaknak, egyetemistáknak, stb. ajánlod
a termékedet vagy szolgáltatásodat? Minden csoportnak mások az elvárásai és igényei, amikre nagyon ügyelned kell, bármilyen korosztályt is választasz célpiacodnak.

– Szakmai pozicionálás is lehetséges. Ez annyit jelent, hogy a szakmádon belül válassz egy kapcsolódó témát, amiben aztán szakértővé fejleszted magad. Ha egy új, kapcsolódó szolgáltatásai bővíted a már meglévőket, máris több vásárlód lehet. (Pl.: Van egy fodrász, aki új technikát tanult meg, így azt is beépítette a már meglévő szolgáltatásai közé. Ezzel ugyan a célpiaca nem bővül, de új látogatókat szerezhet, ami nagyobb bevételt eredményezhet.)

– Egy harmadik lehetséges verzió a célpiac meghatározására: a kombinált pozicionálás. Ez azt jelenti, hogy az imént felsorolt lehetőségek mindegyikét alkalmazod. Sok esetben életképes lehet, ha több szempont alapján szűkíted a célcsoportot.

A felsorolt meghatározási lehetőségeken túl az egyik legfontosabb teendőd, hogy olyan célpiacot vagy réspiacot válassz, amit szívből és lelkesen ki tudsz szolgálni. Ne akarj olyan piacot megcélozni, akiknek nem szívesen árulnád a termékedet vagy szolgáltatásodat!

Ha meghatározol egy célközönséget, akkor olyan személyekre gondolsz, akik valamilyen szempontból hasonlóak, és a problémáikat, igényeiket a te termékeddel vagy szolgáltatásoddal szeretnék orvosolni, kielégíteni. Ha ez sikerül, akkor e köré alakíthatod ki a marketingkommunikációdat.

Megvizsgálhatod a kinézett célcsoportra vonatkozó korábbi összesített statisztikákat, a vásárlási szokásokat, a fogyasztói magatartást. Figyeld meg, hogy a konkurencia mit csinál, milyen módon éri el a célpiacát, hatásos-e amit ő alkalmaz! Tudd, mik a versenytárs gyengeségei, mert tanulhatsz belőle, és ezáltal javíthatsz a saját vállalkozásodon.

Célcsopot

Előny, hogy idővel a célcsoportodnak pontosan tudni fogod mik az elvárásai, mire van szükségük és hatékonyabban tudod majd megszólítani őket. A termékedet vagy szolgáltatásodat is könnyebben tudod fejleszteni, ha ismered a vásárlóid igényeit. A kiválasztott célcsoportod egy részét tudod csak elérni, viszont akiket meg tudsz szólítani, azoknak kínálnod is kell valamit.

Felmerülhet több kérdés is: hogyan érheted el leghatékonyabban azt a bizonyos réteget a célcsoportodból; valamint ha elérted, hogyan tartsd meg őket? A válasz egyszerűnek tűnhet: az interneten keresztül, hisz napjainkban szinte mindenki aktívan használja. Azonban ez közel sem ennyire egyszerű feladat, nem mindig sikerül azonnal elérni őket. (Előfordulhat olyan eset is, amikor a vevő még nem tudja felismerni a problémát, amire te megoldást nyújtasz.)

A követők megtartásához egy kis útmutató

Ha célzottan jelen vagy a népszerű közösségi oldalakon, például a Facebookon, ezen kívül használod még az Instagramot, Pinterestet, stb., akkor nagyobb valószínűséggel érheted el a leendő vásárlóidat, de ez még napjainkban sem elegendő. Egy jó weboldal, egy hívogató, lényegre törő hirdetés, amivel rávilágítasz, hogy miért pont a te terméked vagy szolgáltatásod kell a vevőnek, az nagyon hatásos tud lenni. De mégis mit kell tenned, hogy hívogató legyen a hirdetésed? Mit kell tenned, hogy észrevegyen a célpiacod? Később hogyan tudod fenntartani a célpiac érdeklődését?

Mindenképp több portálon légy jelen! Minél több helyen lát téged a célcsoportod, annál jobban az eszébe vésheted magad! Emellett a weboldaladat se hanyagold el! Ha valaki ide látogat, fontos, hogy már a kezdőlapon találkozzon azzal a megoldással, amit te az ő problémájára ajánlasz! Értem ezalatt, hogy találj ki egy mondatot, akár egy frappáns, lényegre törő szlogent, amiből számára azonnal kiderül: téged keresett, te vagy számára a megoldás. (Azért is jó ez, mert azokat is kiszűrheted ezzel, akinek nem a te termékedre, szolgáltatásodra van szüksége).

Hogyan kérj ajánlatot egy nyomdától, legyen az digitális, avagy nagyobb ofszet nyomda? Mikor milyen kiadvány típusnál, melyik technológia, papír lehet az optimális választás? Ha dolgozol nyomdával, de nem érted miket írnak az ajánlatukban, akkor ez a cikk különösen hasznos lesz számodra. Néhány hasznos tippet fogsz olvasni és ezután tisztában leszel az alapokkal. Jó ha tudod, mert nyomdával mindenkinek van dolga.
Ez a cikk arra hivatott, hogy bemutassam, hogy a jelenleg hazánkban leginkább népszerű közösségi platformok közül melyeket és mire használjunk. Nem feltétlenül kell mindenhol jelen lenned, bár mindegyiken van lehetőséged az ingyenes látogatószerzésre, ezért minimális ráfordítással is látványos eredményeket lehet elérni. Nézzük a lehetőségeket:

A szerző
Nagy Zoltán vagyok. 2000 óta teszem hatékonyabbá és szebbé a hozzánk forduló cégek arculatát, grafikai jelenlétét, online és offline. Hiszek abban, hogy a magyar vállalkozások versenyképes termékeit, a lehető legjobb marketing és design megoldásokkal lehet eladni idehaza és külföldön. Arról írok, hogyan lesz vizuális kommunikációd erősebb, egységesebb és színesebb. illetve hogyan lesz ebből több pénzed

Kíváncsiak vagyunk véleményedre! Írd meg!

14 + 2 =

Pin It on Pinterest

Share This